קוד משרד הבריאות והדרך בה אנו מטפלים בו בבית

כידוע, החיים בישראל אינם פשוטים בשל סיבות רבות כאשר אחת הסיבות הבולטות היא הקושי הכלכלי. הקשיים הכלכליים מובילים למצב בו משפחות רבות שמבינות שהגיעה העת לשכן את אהוביהם בבית אבות אינן יכולות לשלם את ההוצאות הכרוכות בשהותו במקום החדש. במטרה לסייע לקשישים לממן את השהות בבתי האבות מציע משרד הבריאות סיוע שנקרה בשם: "קוד" כאשר העזרה הכלכלית ניתנת לקשישים שעומדים בקריטריונים מסוימים. 

מה זה קוד משרד הבריאות?
קוד משרד הבריאות הוא אישור ממשרד הבריאות, המסמך מהווה הוכחה לכך שמשרד הבריאות מסכים לסייע לקשיש ולממן לו אשפוז רפואי. הגשת בקשה לקבלת קוד יכולה להתבצע על ידי כל בני המשפחה או על ידי בתי החולים, שירותי הרווחה וקופות החולים. הקוד מסייע במימון חלקי ומותאם ליכולת הכספית של הקשיש, ילדיו של הקשיש או בן או בת זוגו. כמו כן, יכולים מקורות ההכנסה להגיע מנכסי מקרקעין ששייכים לקשיש ובן או בת זוגו או מהביטוח הסעודי.
קבלת קוד לאשפוז רפואי – מהם הקריטריונים הדרושים לקבל קוד משרד הבריאות?
כדי לקבל את הקוד צריך הקשיש לעמוד בקריטריונים מסוימים, להלן התנאים הדרושים לקבלת קוד משרד הבריאות:
1. הקשיש צריך להיות מוגדר בתור "תשוש נפש" או "סיעודי". ההגדרה ניתנת על ידי ועדה ממשרד הבריאות.
2. הקשיש יוכל לקבל קוד רק אם קיים מקום פנוי עבור אשפוז סיעודי.
3. הקשיש ובני משפחתו צריכים חתום על טפסים מסוימים ולשאת בתשלומים הנדרשים לשהות בבית האבות. המסמכים הללו הינם: תצלום תעודת זהות+ספח, שאלון בנוגע למצבו הרפואי של הקשיש בצירוף חתימה של אחות או רופא, טפסים רפואיים בצירוף פירוט על מחלות מהן סבל הקשיש בשנה האחרונה ומכתב מפורט אודות מצבו של הקשיש. על המכתב להיכתב על ידי פסיכוגריאטר או עובד סוציאלי.
4. משרד הבריאות צריך לאשר את קוד האשפוז הסיעודי.
אחרי שהמסמכים הוגשו ואושרו מתכנסת ועדה רפואית שמטרתה לבדוק את המצב הנפשי והרפואי של הקשיש.
על קבלת הקוד וגובה סכום ההשתתפות.

בתי האבות שעובדים יחד עם קוד מקבלים מימון שאינו עובר סכום של 10,000 ₪. במידה שהקשיש קיבל את הקוד הוא נדרש לשלם דמי השתתפות עצמית כאשר הסכום מותאם ליכולת הכלכלית שלו ושל ובני משפחתו. במסגרת זו בודקת ועדה כספית את החסכונות, ההכנסות והנכסים של הקשיש ואת ההכנסות של ילדיו. והיה והילדים הצהירו בפני בית המשפט שהם לא מתגוררים בארץ או שאין להם קשר להוריהם לא יבדקו הכנסותיהם.

במידה שלמשפחה ולקשיש יש הכנסה שגבוהה מ-9,500 ₪ לחודש יהיה על מקבלי הקוד לשלם סכום גבוה. למרות זאת מחליטות משפחות רבות שנדרשות לשלם סכום השתתפות עצמית גבוה לבקש את הקוד משום שהוא מבטיח להן הגנה מפני עלייה במחירים ומקנה להן אפשרות לשכן את יקיריהם בבתי אבות שעולים יותר מהסכום שהן יכלו לשלם ללא קבלת קוד. לאחר שנקבע מהו סכום ההשתתפות העצמית נחתם חוזה בין הקשיש ומשפחתו ובין בית האבות.

לקבל סיוע והכוונה בתהליך קבלת הקוד
אם אתם מעוניינים לשכן את יקירכם בבית האבות שלנו, צריכים לקבל קוד ממשרד הבריאות ולא יודעים כיצד לבצע את השלבים הנחוצים תוכלו לפנות אלינו ונעניק לכם הסבר מפורט בנוגע לתהליך. כמו כל נושא אחר שכרוך בהגשת בקשה לסיוע כספי – גם קבלת הקוד כרוכה בבירוקרטיה אך התהליך משתלם משום שהוא מאפשר לכם לקבל סיוע כספי משמעותי, לשכן את יקירכם בבית אבות איכותי יותר ולהיות רגועים בנוגע לעליית מחירים. נשמח לסייע לכם בתהליך ולענות על כל שאלה בסבלנות המרבית. שלכם, בית האבות "עטרת רימונים".
נגישות
הגדלת טקסט
הקטנת טקסט
ניגודיות גבוהה
ניגודיות הפוכה
פונט קריא
ניווט מקלדת
כיבוי ואיפוס מערכת
מערכת נגישות MAGMA